miasto

Płock jest miastem, które znajduje się na Pojezierzu Dobrzyńskim oraz w Kotlinie Płockiej, przepływa przez nie rzeka Wisła. Administracyjnie należy do województwa mazowieckiego i, co nie każdy wie, był historyczną stolicą Mazowsza i Polski w XI-XII wieku. Obecnie to ważne miasto o charakterze gospodarczym i przemysłowym – znajduje się tutaj port rzeczny, rafineria ropy naftowej, ale i znajdzie się coś ciekawego dla turystów. W Płocku żyje około 122 tysięcy osób.

Historia i architektura miasta
Płock jest miastem, którego początki sięgają czasów Słowian. Wtedy był ważnym ośrodkiem kultowym plemienia. Szacuje się, że założono go w X wieku i wtedy także pełnił rolę jednej z głównych siedzib królestwa. Rozkwit miasta przypada na okres średniowieczny, zmierzch natomiast naw wiek XVII, także w okresie rewolucji industrialnej nie był zbyt popularnym miastem. Obecnie jednak Płock intensywnie się rozwija.

Samo miasto może poszczycić się wieloma interesującymi zabudowaniami. Wśród nich znajdują się takie zabytki jak bazylika katedralna pochodząca oryginalnie z połowy XII wieku, która była wielokrotnie przebudowywana, ale jednak zachowała wiele dawnych cech. To tutaj znajduje się sarkofag dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Drugim ważnym zabytkiem jest zamek książąt mazowieckich wzniesiony prze Kazimierza Wielkiego. To gotycka siedziba z XV wieku, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Oprócz tych dwóch zabytków uwagę przyciąga mariawicka Świątynia Miłosierdzia i Miłości z początków XX wieku, Stary Rynek oraz ratusz XIX-wieczny, by wspomnieć o kilku. 

Działa również zoo, można wypocząć w parkach czy też odwiedzić okolice, które także są dobre do aktywnej turystyki. Ponadto dostępne są Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, działa amfiteatr, kina, galerie handlowe, dlatego niezależnie od pogody i pory roku rozrywka jest dostępna dla każdego.

Twoja ocena: oceń ofertę
Ocena oferty: 0 - 0 głosów
Powrót do góry
facebook